Povežite se s nama

Medresa

Obilježen Dan škole, vakifa i 30 godina od reaktiviranja rada cazinske medrese

Kada su naši vjerski lideri prije 30 godina donijeli odluku za reaktivaciju Cazinske medrese, već tada smo mi mogli primijetiti kakvu će ulogu Medresa imati za cjelokupan vjerski život na našem području.

U sportskoj dvorani Medrese “Reis Džemaludin-ef. Čaušević” u Cazinu, uz prisustvo predstavnika vjerskog, političkog i javnog života te velikog broja vakifa, obilježen je Dan škole.

Pored sadržajnog kulturno-umjetničkog programa koji je izveo Hor Medrese na čelu s prof. Nijazom Kovačevićem i poznati interpretator ilahija Mustafa Isaković, velikom broju prisutnih vakifa i gostiju se obratio direktor Medrese prof. Zuhdija Handanović, premijer Unsko-sanskog kantona Nijaz Hušić te muftija bihaćki hfz. Mehmed-ef. Kudić.

U svojstvu izaslanika reisul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, kao poseban gost bio je dr. Vahid-ef. Fazlović, muftija tuzlanski.

– U izrazito teškom i turbulentnom vremenu u toku prethodnog rata, među muslimanima Krajine se javila ideja za otvaranjem Medrese, koja je s radom otpočela 1993. godine. Nakon 30 godina koje su iza nas, možemo vidjeti plodove našeg rada i zalaganja. Medresa “Reis Džemaludin-ef. Čaušević” je danas renomirana, elitna škola u koju dolaze najbolji učenici iz naših osnovnih škola. Raduje me spomenuti da među 1.500 svršenika naše Medrese danas u različitim slojevima društva imamo direktore, inžinjere, profesore, doktore, glavne imame itd. U narednom periodu je planirano i otvaranje obdaništa za djecu za koje vjerujemo da će, uz Školu Kur’ana, Medresu učiniti jednim od najvažnijih obrazovnih centara na našem kantonu – istakao je u svom obraćanju direktor Medrese prof. Handanović.

Skupu se pored direktora Medrese obratio i muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić.

Muftija je u svom obraćanju istakao važnost Medrese kao ogranka Muftijstva bihaćkog i njen značaj za cjelokupnu organizaciju vjerskog života na području Krajine.

– Kada su naši vjerski lideri prije 30 godina donijeli odluku za reaktivaciju Cazinske medrese, već tada smo mi mogli primijetiti kakvu će ulogu Medresa imati za cjelokupan vjerski život na našem području. Veliki broj njenih svršenika koji danas zauzimaju važne uloge u našem društvu svjedoče dalekovidnoj viziji te ratne generacije. Ja koristim ovu priliku da čestitam upravi Medrese na čelu sa direktorom, prof. Handanovićem, na izuzetno uspješnom i predanom radu, njenim muderrisima na posvećenosti te vakifima bez čije pomoći bi rad Medrese bio u mnogočemu otežan – naveo je muftija Kudić.

Izaslanik reisul-uleme dr. Husein-ef. Kavazovića je bio muftija tuzlanski dr. Vahid-ef. Fazlović.

Muftija Fazlović je prenio selame reisul-uleme a zatim je u svom nadahnutom obraćanju ukazao na značaj obrazovnih institucija Islamske zajednice na društvo u cijelosti ali i na ulogu vakifa koji su svojim prilozima pomogli da se razne institucije i džemati nakon prethodnog rata ponovno aktiviraju.

– Medresa u Cazinu je do sada načinila vrlo značajne korake u svom razvoju, što se može primijetiti po njenoj infrastrukturi ali i po mnogobrojnim uspješnim rezultatima kojima svjedočimo u posljednje vrijeme. Kao jedina medresa na području Krajine, njena uloga za muslimane Muftijstva bihaćkog se pokazala od vitalnog značaja posljednjih 30 godina za organiziranje vjerskog života. Svjedočeći entuzijazmu i predanosti njenog rukovodstva i njenih muderrisa, za očekivati je da će medresa u Cazinu i u budućnosti zauzimati važno mjesto u javnom i vjerskom životu na području Unsko-sanskog kantona – naveo je u govoru dr. Fazlović.

U okviru protokola svečane akademije povodom Dana škole, direktor Medrese je dodijelio zahvalnice za doprinos u radu Gradu Cazinu, Vladi Unsko-sanskog kantona, predstavniku tadašnjeg Sabora Islamske zajednice za Okrug Bihać koji je donio odluku o osnivanju Medrese, Muftijstvu bihaćkom i naposlijetku – Rijasetu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Posebna zahvalnica i poklon su uručeni vakifima Šemsudinu i Amini Memić koji su samo u prethodnoj godini uvakufili više od 20 hiljada konvertibilnih maraka za potrebe i rad Medrese.

Nakon svečanog programa i ikindija-namaza, profesori Medrese su proučili kratke sure i dovu na proučenu hatmu pred duše svih vakifa cazinske medrese.

Dan škole i Dan vakifa Medrese “Reis Džemaludin-ef. Čaušević” se tradicionalno obilježava 10. aprila u čast i sjećanje na dobrotvore – vakife koji su svojim imecima u velikoj mjeri učestvovali u izgradnji Medrese.

Izvor: Preporod.info

More in Medresa