Muftijstvo bihaćko
Muftija Kudić razgovarao sa generalnim konzulom R Turske u Banjaluci Canom Aygunom
To je pokazatelj važnosti veze s Islamskom zajednicom i aktivnostima koje ona poduzima na terenu.
Muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić, razgovarao je u svom uredu u Bihaću s generalnim konzulom Republike Turske u Banjaluci Canom Aygunom. Razgovarali su o projektima koje Islamska zajednica realizira uz podršku Republike Turske, raznim vidovima saradnje i iskustvima Islamske zajednice na terenu, posebno u onim medžlisima koji pripadaju entitetu RS.
„Turska država, sa svim svojim institucijama, iznimno poštuje i cijeni Islamsku zajednicu, a potvrda tome jeste činjenica da svi dužnosnici Republike Turske koji dolaze u Bihać obavezno zatraže prijem kod muftije bihaćkog. To je pokazatelj važnosti veze s Islamskom zajednicom i aktivnostima koje ona poduzima na terenu. S obzirom na to da je cijenjeni generalni konzul Can Aygun u Banjaluci, zanimao se i za sigurnosna i druga pitanja Bošnjaka u manjem bh. entitetu, a koji pripadaju Muftijstvu bihaćkom. Iskoristio sam priliku da upoznam cijenjenog konzula s teškim posljedicama ratnih zločina s elementima genocida u Prijedoru i dolini Sane, izazovima s kojima se suočava naš narod i potencijalnim mogućnostima podrške Republike Turske našem narodu u entitetu RS. Zahvalni smo cijenjenom konzulu i svim institucijama Republike Turske na bratskim i prijateljskim vezama s Bošnjacima i drugim narodima u Bosni i Hercegovini“, izjavio je muftija Kudić.
Generalni konzul Republike Turske u Banjaluci Can Aygun, danas je imao svoju inaugurativnu posjetu institucijama u Bosanskoj Krajini. S obzirom na to da je nedavno preuzeo dužnost generalnog konzula, želio se detaljno upoznati s ovim krajem i njegovim specifičnostima.
„Drago mi je da sam danas u Bihaću razgovarao s predstavnicima regionalne i lokalne vlasti, a posebno sam počašćen ovom posjetom muftiji bihaćkom hafizu Mehmed-ef. Kudiću. Imam potrebu reći da Republika Turska i Bosna i Hercegovina ne dijele granicu i nisu formalno susjedi, ali mi u Turskoj Bosnu i Hercegovinu doživljavamo kao svog prvog susjeda. Interesiralo me stanje vjernika muslimana na području Bihaćkog muftijstva, kao i ljudska prava vjernika u entitetu RS, koji također pripadaju ovom muftijstvu. Dobio sam uvjerenje od cijenjenog muftije da narodi u Bosni i Hercegovini, ma gdje bili i živjeli, mogu biti dobri susjedi i živjeti jedni pored drugih. Međutim, česte političke i sigurnosne provokacije, te diskriminacija prema manjinama stvaraju napetost i privid da je suživot među narodima u Bosni i Hercegovini nemoguć. Kao konzul Republike Turske, zahvalan sam cijenjenom muftiji i drugim dužnosnicima Unsko-sanskog kantona na gostoprimstvu i veoma srdačnom dočeku“, istakao je generalni konzul Aygun.
Prijemu su prisustvovali rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva bihaćkog mr. Haris-ef. Veladžić i saradnik za medije Nazif-ef. Horozović.