Povežite se s nama

Muftijstvo bihaćko

Savjet za vjerska pitanja Muftijstva bihaćkog: Osnažiti fokus našeg djelovanja prema djeci i mladima

Pravilnik o članstvu i članarini se u većini naših medžlisa i džemata doslovno primjenjuje, a tamo gdje se javljaju određena nerazumijevanja, razne strukture Islamske zajednice se bave ovim pitanjem i postepeno rješavaju potencijalne probleme na terenu.

U Bihaću je u ponedjeljak, 30.9.2024. godine, održana redovna sjednica Savjeta za vjerska pitanja Muftijstva bihaćkog. U prisustvu rukovodioca službi, dekana Islamskog pedagoškog fakulteta u Bihaću, direktora medrese „Reis Džemaludin-ef. Čaušević“ u Cazinu i glavnih imama, sjednicom je predsjedavao muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić.

„Brojni su izazovi koji stoje pred nama i svjesni te činjenice na današnjoj sjednici smo tematizirali brojne teme od značaja za našu zajednicu. Djeca i mladi su naš fokus i s tim se moramo ozbiljno pozabaviti i stalno inovirati u aktivnostima i poticati dodatnu posvećenost ovim kategorijama. Zato smo većinu naše današnje sjednice posvetili mektebu i aktivnostima Mreže mladih. Iako smo zadovoljni upisom na Islamski pedagoški fakultet i medresu „Reis Džemaludin-ef. Čaušević“, razmatrali smo određenje mjere stimulansa učenika/studenata kroz dodatne stipendije i podršku za odgovoran i posvećen odnos prema školskim obavezama. Imamo značajnih aktivnosti na polju infrastrukture, tako da smo na tragu rješavanja dokumentacije na izgradnji Islamskog kulturnog centra u Bosanskoj Krupi, Bosanskom Novom, a realizirani su značajni infrastrukturni zahvati u našoj medresi. Drago nam je da je veliki odziv na Islamsku vjeronauku i zahvalni smo našim vjeroučiteljima, ali i upravama škola koji već više od tri decenije rade na unapređenju nastave vjeronauke u našim osnovnim i srednjim školama. Pravilnik o članstvu i članarini se u većini naših medžlisa i džemata doslovno primjenjuje, a tamo gdje se javljaju određena nerazumijevanja, razne strukture Islamske zajednice se bave ovim pitanjem i postepeno rješavaju potencijalne probleme na terenu.“ – poručio je muftija Kudić.

Kroz zapisnik od prethodne sjednice, analizirana su zaduženja i obaveze, te su se članovi Savjeta referisali na zapisnik i ponudili dodatne informacije i dali svoje opservacije.

Glavni imami su podnijeli kvartalni izvještaj o vjersko-prosvjetnim i drugim aktivnostima u medžlisima. Predstavili su aktivnosti tokom proteklog perioda sa posebnim fokusom na početak mektebske nastave, obilježavanje mjeseca rođenja Muhammeda, a.s., te aktivnosti Škole Kur’ana i Mreže mladih.

U Velikoj Kladuši je održana centralna svečanost Muftijstva bihaćkog povodom rebi’u-l-evvela u džematu Vejinac, a muftija Kudić sa saradnicima je posjetio mekteb u džematu Ponikve. Također je održana prezentacija muzeja Muhammeda, a.s., gdje je na Starom gradu prisustvovalo preko 1500 ljudi, što je ocijenjeno kao veoma uspješna aktivnost. I u drugim medžlisima su organizirane brojne aktivnosti povodom rebi’u-l-evvela; tradicionalni mevludi, radionice, izložbe i humanitarne aktivnosti. Glavni imami su istakli zadovoljstvo uključenosti džematlija u mevludskim svečanostima i drugim aktivnostima koje su organizirane ovim povodom.

Kada je u pitanju početak mektebske nastave,  glavni imami su konstatovali da je upis prošao u najboljem redu i kada se gleda ukupan broj djece, primjetno je da je upisan neznatan broj djece poredeći sa prošlom godinom, gdje je bilo upisano 7206 polaznika. Razmatrana je opcija angažmana stručnjaka vezano za djecu sa poteškoćama u razvoju. Konstatovano je da je u većini sredina moguće poboljšanje broja djece na mektebskoj nastavi, pogotovo ako se uzme u obzir broj djece koja pohađaju časove Islamske vjeronauke. Primjetno je da je broj djece u školama i mektebu u blagom padu zbog veoma poznatih razloga migracija i demografskih tendencija. Naglašeno je da se očekuje od medžlisa u kojima postoji kapacitet da u gradskim sredinama da pokrenu mektebske centre i da se našoj djeci pruži kvalitetniji pristup mektebskoj nastavi.

Direktor medrese „Reis Džemaludin-ef. Čaušević“ u Cazinu je predstavio aktivnosti medrese u proteklom periodu, gdje je konstatovao da je upis novih učenika u ovu godinu prošao veoma uspješno i da je broj učenika ove godine 259 učenika. Učenici završnih razreda su se vratili sa maturalne ekskurzije iz Turske, a i ostali učenici su boravili na ekskurzijama u Sarajevu, Mostaru, Tuzli i Srebrenici. Tokom ljetnog raspusta je zamijenjena stolarija na cijelom objektu medrese. Svi predmeti su stručno zastupljeni i konstatovano je da je stanje u medresi veoma dobro. V.d. dekana Islamskog pedagoškog fakulteta u Bihaću prof. dr. Izet Terzić je predstavio informacije o ovoj visokoškolskoj ustanovi. Konstatovao je da je upis ove godine na dva studijska programa prošao veoma uspješno i da je sve spremno za početak nove akademske godine koja počinje prvog dana oktobra.

Koorinator za vjeronauku Mensur-ef. Ćehić je predstavio aktivnosti na početku školske godine, gdje je konstatovano da je broj djece na Islamskoj vjeronauci približan broju od prošle godine. Konstatovano je da 123 vjeroučitelja rade u osnovnim i srednjim školama Unsko-sanskog kantona. Izraženo je žaljenje što udžbenici Islamske vjeronauke ni ove godine nisu ušli na spisak besplatnih udžbenika, te su date smjernice i upute koordinatoru da se do naredne školske godine završe sve potrebne pretpostavke da se ovogodišnja praksa promijeni.

Na sjednici su predstavljene informacije o zekatu na poljoprivredne proizvode i o Pravilnik o članstvu i članarini. Konstatovano je da je u većini medžlisa napravljen ozbiljan iskorak u primjeni Pravilnika, a da određeni problemi koji se javljaju na terenu se adekvatno tretiraju i rješavaju.

More in Muftijstvo bihaćko