Iz medija
Muftija Kudić povodom Lejletu-l-berata: Noć koja nam poručuje da smo stalno obasuti Božijom milošću, što nam daje snagu i ohrabrenje
Lejletu-l-berat je mubarek noć posvećena iskrenom kajanju i traženju oprosta od Allaha. Tokom ove noći, muslimani se podsjećaju na svoje grijehe, mole Allaha za oprost i odlučuju da se neće vratiti svojim lošim djelima.

Osmi mjesec po hidžretskom kalendaru, mjesec ša’ban, vijesnik je nadolazećeg mubarek mjeseca ramazana. Centralna, petnaesta noć ša’bana Lejletu-l-berat, noć je u kojoj intenzivnije tražimo zaštitu i oslobađanje od vatre, noć šefa’ata – zagovora poslanika Muhammeda, a. s., te noć oprosta.
Ove godine mubarek noć Lejletu-l-berat nastupa 13. februara, s akšam-namazom.
Govoreći za Stav o vrijednosti ove noći muftija bihaćki hafiz Mehmed ef. Kudić je naglasio da nam ona jasno poručuje da smo stalno obasuti Božijom milošću.
– Hadisi Poslanika Muhameda, a. s., govore o njenoj posebnoj vrijednosti. Uzvišeni Allah u ovoj noći motri na Svoja stvorenja, praštajući svima osim onima koji čine širk ili su u međusobnoj svađi. Muslimani su saglasni da ova noć ima izuzetnu važnost i da je vrijeme za ibadet i duhovno uzdizanje. Hazreti Aiša, r. a., nam kazuje i kaže: “Allahov Poslanik, a. s., jedne noći je klanjajući noćni namaz toliko dugo ostao na sedždi da sam pomislila kako je preselio. Ustala sam, dodirnula mu vrhove prstiju, a on se pomaknu i podiže glavu sa sedžde. Kada je završio namaz, rekao mi je: ‘O Aiša! Da li si pomislila da te je Allahov Poslanik obmanuo?’ Rekoh: ‘Ne, tako mi Allaha, Allahov Poslaniče, nisam to pomislila, nego sam pomislila da si preselio, jer si dugo ostao na sedždi.’ Poslanik, a. s., tada reče: ‘A znaš li ti koja je ovo noć?’ Rekoh: ‘Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju.’ On reče: ‘Ovo je noć polovine ša’bana. Uzvišeni Allah večeras pažljivo promatra Svoje robove i oprašta onima koji traže oprost te obasipa Svojom milošću one koji je mole. Bez ičega ostavlja samo one koji mrze druge” – naveo je na početku muftija.
Noć polovine ša’bana podsjeća nas i na okretanje kible u namazima prema Meki, što simbolizira jedinstvo muslimana, međusobno suosjećanje i borbu protiv svih sila koje prijete tom jedinstvu i bratskoj ljubavi među vjernicima, objasnio je muftija.
– Lejletu-l-berat ujedno je i nagovještaj dolaska mubarek mjeseca ramazana – posljednja prilika da se potpuno pripremimo i budemo svjesni da su ostale svega dvije sedmice do dolaska najodabranijeg mjeseca i u njemu najodabranije noći – naglasio je on.
Ova noć dolazi u vremenu kada je zajedništvo među muslimanima ključno za stabilnost i razvoj muslimanskih sredina, naglasio je muftija.
– Allah ne gleda blagonaklono na zajednicu koja je razjedinjena i koja ne brine o svojoj široj zajednici, jer članovi te zajednice očito preferiraju svoj ego naspram interesa zajednice i društva – akcentirao je ovom prilikom.
Mjesec ša’ban ima poseban značaj u islamskoj tradiciji. Poslanik, a. s., postio je više u ovom mjesecu nego u bilo kojem drugom, osim ramazana, jer je to mjesec koji mnogi zaborave, a u njemu se djela podižu i bivaju izložena Gospodaru. Prenosi se da je Poslanik, a. s., kazao da voli da njegova djela budu izložena Allahu, dž. š., dok on posti.
– Što smo bliži svome Stvoritelju, to ćemo biti bolji i prijatniji prema Njegovim stvorenjima. U svim noćima, a posebno u ovoj, najbolja djela su dobrovoljni namaz, učenje Kur’ana i zikr, kako bismo sačuvali unutrašnji mir i našu povezanost s Milostivim Gospodarom – istaknuo je muftija Kudić.
Lejletu-l-berat je mubarek noć posvećena iskrenom kajanju i traženju oprosta od Allaha. Tokom ove noći, muslimani se podsjećaju na svoje grijehe, mole Allaha za oprost i odlučuju da se neće vratiti svojim lošim djelima, dodao je muftija.
– Samo iskrena dova u potpunoj predanosti Bogu bit će primljena, jer “Allah voli one koji se kaju i koji se čiste.” (El-Bekare, 222). Beratska noć nam jasno poručuje da smo stalno obasuti Božijom milošću, što nam daje snagu i ohrabrenje. Međutim, istovremeno nam nosi i ozbiljnu opomenu – ako budemo radili na razdoru i međusobnom neprijateljstvu, postoji bojazan da će nam Božija milost biti uskraćena – poručio je muftija Kudić.
Ova noć će biti obilježena programima u džamijama širom Bosne i Hercegovine i dijaspore.
Po Takvimu Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini prvi dan ramazana je 1. marta.
Magazin Stav, 13.2.2025.
