Povežite se s nama

Genocid u Prijedoru

Organizacioni odbor za obilježavanje 20. jula: Brojne aktivnosti i kvalitetan sadržaj ovogodišnjeg obilježavanja

Iz godine u godinu nastojimo unijeti inovacije u raznovrsni program koji ima za cilj memorijalizaciju i njegovanje sjećanja na težak period kroz koji je prošao naš narod

U Bihaću je održana prva, konstituirajuća sjednica Organizacionog odbora za obilježavanje 20. jula – Dana sjećanja na teške ratne zločine s elementima genocida u Prijedoru i dolini Sane. Sjednicom je predsjedavao predsjednik Organizacionog odbora muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić.

Istaknuto je da su prethodno provedene brojne pripremne aktivnosti, te je konstatovano da se sjednica održava upravo na dan kada su 1992. godine agresorske snage započele vojne operacije u Prijedoru, što je rezultiralo počinjenjem brojnih zločina s elementima genocida.

„Iz godine u godinu nastojimo unijeti inovacije u raznovrsni program koji ima za cilj memorijalizaciju i njegovanje sjećanja na težak period kroz koji je prošao naš narod. Danas smo donijeli nekoliko važnih odluka, među kojima je i ona da uputimo apel i zahtjev Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, kao i policijskim institucijama u Bosni i Hercegovini, da otkoče zastoj u procesuiranju ratnih zločinaca. Trenutna situacija je veoma loša – ne provode se istražne radnje, ne podižu se optužnice, nema presuda – dok se ratni zločinci i dalje slobodno kreću mjestima gdje su počinili sve te strašne zločine.“ – poručio je predsjednik Odbora, muftija Kudić.

Muftija Kudić je posebno naglasio i pitanje zbrinjavanja posmrtnih ostataka osoba kod kojih nije moguće izolovati DNK nalaz, te istakao da trenutni uvjeti u identifikacionom centru Šejkovača nisu primjereni za njihovo adekvatno čuvanje.

„Pozivamo nadležne institucije da odgovore na zahtjeve porodica žrtava i omoguće dostojanstveno zbrinjavanje onih posmrtnih ostataka iz kojih nije moguće izolovati DNK nalaz. Smatramo da ih treba adekvatno i s poštovanjem tretirati.“ – rekao je muftija Kudić.

Poseban fokus ovogodišnjeg programa obilježavanja bit će stavljen na zloglasne logore Omarska i Keraterm, te na masovne grobnice u koje su ukopani ubijeni iz tih logora. Pored toga, planirane su brojne aktivnosti širom Bosne i Hercegovine.

„Naš cilj nije da se 20. juli obilježi samo kao jedan dan, već da cijeli juli bude posvećen sjećanju na ubijanje Prijedorčana. Ove godine poseban fokus stavljamo na logore Omarska i Keraterm, te na grobnice u kojima su pronađeni posmrtni ostaci njihovih žrtava. Organizirat ćemo naučni skup u Sarajevu, brojne tribine u bosanskohercegovačkim gradovima, još kvalitetnije pripremiti biciklistički maraton Bihać – Prijedor – Kamičani, koji će se održati 19. jula, te kroz medijske i kulturne događaje dodatno osvijetliti istinu o ratnim zločinima počinjenim u Prijedoru i dolini Sane. Povorka s posmrtnim ostacima će i ove godine proći kroz većinu krajiških gradova, s ciljem poticanja na razmišljanje i njegovanje kolektivnog sjećanja na 1992. godinu. Naravno, važan dio programa čine i vjerski sadržaji utvrđeni protokolom Vijeća muftija iz 2020. godine“, zaključio je muftija Kudić.

Iz Organizacionog odbora upućen je apel svim organizacijama, udruženjima i građanima da uzmu aktivno učešće u aktivnostima koje će biti realizirane, s nadom da će svi događaji, kao i prethodnih godina, proteći mirno, dostojanstveno, s mnogo suosjećanja i pijeteta.

Organizacioni odbor čine: muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić, dr. Mujo Begić, hafiz Amir-ef. Mahić, Mirsad Duratović, Ibrahim Kahrimanović, Benjamin-ef. Hodžić, Ermin Trnjanin i Teufik Kulašić. Sekretar Organizacionog odbora i PR je Nazif Horozović.

More in Genocid u Prijedoru