Muftijstvo bihaćko
Za Dan armije u Bihaću izvedba poeme o bosanskom bijelom šehidu
Izvođenje poeme je otvoren za javnost i ulaz je besplatan, te s toga koristimo priliku da sviju vas koji ste u mogućnosti pozovemo da prisustvujete ovom veličanstvenom događaju u gradu na Uni.
“Poema o bosanskom bijelom šehidu”, umjetnički doprinos memorijalizaciji i podsjećanju na žrtvu uleme koja je uz svoj narod proživljavala istu sudbinu, u ponedjeljak, 15. aprila 2024. na Dan armije R Bosne i Hercegovine će biti izvedena u Kulturnom centru Bihać. Pokrovitelj ovog događaja je muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić, a značajnu podršku u realizaciji ovog događaja je pružila Vlada Unsko-sanskog kantona i Ministarstvo za pitanja boraca i ratnih vojnih invalida USK. Vrlo važno je da će se ova poema predstaviti na ovaj dan, 15. april, kada se obilježava Dan armije Republike Bosne i Hercegovine. Izvođenje poeme je otvoren za javnost i ulaz je besplatan, te s toga koristimo priliku da sviju vas koji ste u mogućnosti pozovemo da prisustvujete ovom veličanstvenom događaju u gradu na Uni.
O poemi:
Ovo vrhunsko umjetničko djelo koje govori o imamima koji dijele sudbinu naroda koji predvode, simbolično će biti izvedeno u danima kada se prisjećamo svih žrtava agresije, ali i heroja odbrane Bosne i Hercegovine, gazija i boraca i njihovih veličanstvenih pobjeda.
– Najbolji među borcima su borci šehidi, oni koji su u borbi dali svoje živote. Najbolji među imamima su oni koji su u borbi i sa svojim džematlijama položili živote za svoj din i domovinu, a to su imami šehidi – izjavio je za Agenciju MINA predsjednik Udruženja ilmijje Islamske zajednice u BiH Nesib-ef. Hadžić.
Poema je nastala kao rezultat promišljanja i želje u Udruženju ilmijje da se trajno, na umjetnički način, obilježi uloga imāmā u toku agresije na našu domovinu Bosnu i Hercegovinu, a njen autor je prof. dr. Džemaludin Latić.
Premijerno je izvedena na sceni Bosanskog kulturnog centra (BKC) u Sarajevu, povodom 110. godišnjice Udruženja ilmijje.
– Svako kazivanje o šehidima, pa i o imamima šehidima, bolna je istina koju moramo pamtiti radi naše budućnosti i stalno podsjećati na teške trenutke kroz koje smo prošli i prolazimo, podsjećati na najbolje od nas – kazao je Hadžić.
Istakao je da su u Poemi predstavljene uloge majke šehida, oca, supruge i djece šehida, kolega, džemata i drugih koji iznose bol za imamom šehidom, svako na svoj način.
– Poema je svojevrstan umjetnički i kulturni iskorak kada pričamo o šehidima u odnosu na većinu sadržaja koje smo do sada radili. Ponosni smo na činjenicu da Udruženje ilmijje stoji iza jednog ovakvog umjetničkog komada i drago nam je da će ga povodom Dana šehida i Dana Armije Bosne i Hercegovine, osim u Sarajevu, gdje je bila premijera, Bosanci i Hercegovci, Bošnjaci, muslimani i drugi koji žele, imati priliku pogledati i u Tuzli, Zavidovićima i Bihaću – kazao je Hadžić.
Zahvalio je ovom prilikom vladama Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog i Unsko-sanskog kantona koje su podržale ovaj projekat, te muftijama Tuzlanskog, Zeničkog i Bihaćkog muftijstva koji su pokrovitelji Poeme u njihovim muftijstvima.
Podsjećamo da je “Poemu o bosanskom bijelom šehidu” realizirala fantastična ekipa, čiji je rad zaslužio brojne pozitivne kritike eminentnih stručnjaka.
Režiju je uradio Ernad Pandžić, scenografiju i kostimografiju Adisa Vatreš-Selimović, muziku Ammar Jažić, Mirza Redžepagić i Muhamed Latić.
Neki od glumaca i izvođača Poeme ove godine su Nusmir Muharemović, Irfan Kasumović, Mustafa Isaković, Aziz Alili, Burhan Šaban, Resul Alić, Mirza Ganić, Kenan Hasić, Senida Balić, Alma Hadžić, Nadira Hurem, Sumeja Hrbat, Zejneb Balić, Abdullah Balić i drugi.
Adaptaciju je uradio Nesib Hadžić.