Povežite se s nama

Tekstovi

Zaključki sa okruglog stola “Jezik duhovnosti u medijskom izvještavanju i javnim nastupima u Bosni i Hercegovini”

Na okruglom stolu pod nazivom “Jezik duhovnosti u medijskom izvještavanju i javnim nastupima u Bosni i Hercegovini”, održan je u četvrtak, 14.11.2024. godine u organizaciji Muftijstva bihaćkog u saradnji sam Media centrom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i Radio-televizije Unsko-sanskog kantona.

Predstavljamo vam zaključke koje su sačinili mr. Haris-ef. Veladžić i mr. Meho-ef. Šljivo.

Na temelju prezentiranih radova učesnika okruglog stola Organizacioni odbor je donio sljedeće zaključke:

– Okrugli sto “Jezik duhovnosti u medijskom izvještavanju i javnim nastupima u Bosni i Hercegovini” u potpunosti je opravdao svoj cilj, budući da je kroz njegov sadržaj načinjena kvalitetna analiza prezentacije islama u medijskom prostoru. Također, na osnovu izloženih referata kao i dosadašnjih iskustava ponuđeni su modaliteti za sadržajniju i kvalitetniju medijsku promociju univerzalnih vrijednosti koje u svom djelovanju promovira Islamska zajednica.

– Medijske platforme Islamske zajednice, kao i religijski programi koji se emituje na različitim medijskim servisima imaju višestruku ulogu i značaj za društvu. Prije svega oni doprinose tačnoj i pravovremenoj informiranosti članova i javnosti o bitnim događajima u društvu i Zajednici, a pored toga, predstavljaju jedan od ključnih faktora u očuvanju i razvijanju vjerskih, kulturnih, nacionalnih i moralnih vrijednosti u našem društvu.

– Mediji, a posebno društve mreže imaju važnu ulogu u kreiranju javnog mišljenja i percepcije islama i njegovih vrijednosti u savremenom kontekstu. S tim u vezi, nameće se potreba dodatne edukacije teologa i uposlenika Islamske zajednice s ciljem njihovog kvalitetnijeg angažiranja u kreiranju i distribuciji sadržaja koji će doprinijeti autentičnoj i institucionalnoj prezentaciji islama, te kvalitetenijem pozicioniranju Zajednice u javnom prostoru.

– S druge strane, mogućnost prezentacije religijskih vrijednosti kroz različite medijske platforme i savremene tehnologije, pred pojedinca i Zajednicu stavlja i određene izazove. Jedna od njih, svakako je i pojava populističkog diskursa o islamu koji insistira na iznošenju eksluzivnih saznanja i tumačenja. Konstatuje se da su među bitnim obilježjima tog diskursa pojednostavljeno i literalističko tumačenje temeljnih religijskih izvora, odnosno profaniziranje univerzalnih poruka, lišenih konteksta i realnih društvenih okolnosti. Takav narativ, koji nije utemeljen na znanju, istraživanju, kritičkom propitivanju ali i intelektualnoj skromnosti uveliko narušava vjerodostojno tumačenje islama.

– Budući da javni nastupi sadrže sve bitne elemente medijskog izlaganja, važno je unutar svake institucije i organizacione jedinice uspostaviti koordinaciju, odnosno standarde koji će normirati sve bitne elemente medijskog nastupa. Uz uvažavanje autonomije svakog pojedinca, pravila koja će normirati javne nastupe unutar jedne institucije, doprinijet će očuvanju njenog integriteta i ozbiljnosti, posebno u kriznim situacijama.

– Odaje se priznanje i zahvala organizatoru okruglog stola, Muftijstvu bihaćkom, kao i partnerima u njegovoj realizaciji Media centru Islamske zajednice i Radio-televiziji Unsko-sanskog kantona, uz preporuku da se referati i današnja izlaganja na adekvatan način učine dostupnim uposlenicima Islamske zajednice, kao i djelatnicima zanteresiranih medijskih kuća.

 

More in Tekstovi