Povežite se s nama

Odjel za brak i porodicu

Mukabela za žene u Bihaću: Pozitivna priča i prelijepa iskustva

Glavni cilj ove mukabele je intenzivno druženje s Kur’anom tokom ramazana

Mukabela za žene u Bihaću uspješno egzistira dugi niz godina. Da nije riječ samo o učenju Kur’ana, potvrđuje i činjenica da u ovoj mukabeli učestvuju žene različitih životnih dobi, aktivno prateći, slušajući i učeći Kur’an. Osim toga, članice ove grupe se druže i izvan mukabele, organiziraju zajedničke iftare i pomažu onima koji su u potrebi.

Ova mukabela dio je aktivnosti Odjela za brak i porodicu Muftijstva bihaćkog, a koordinatorica mr. Šuhra Terzić pojašnjava o kakvom je projektu riječ.

„Ova mukabela postoji već sedamnaest godina. Početno je bila u sklopu nekih muslimanskih ženskih organizacija, a već dugi niz godina odvija se u okrilju Odjela za brak i porodicu. Sretna sam što se ova mukabela već dugi niz godina realizira u Gradskoj džamiji u Bihaću i što iz godine u godinu privlači sve veći broj žena. Ponosna sam na činjenicu da se nije prekidala ni tokom pandemije koronavirusa, kada su mukabeli prisustvovale i žene iz mnogih evropskih zemalja putem online platforme. Glavni cilj ove mukabele je intenzivno druženje s Kur’anom tokom ramazana, ali kroz nju također educiramo, podučavamo i ponavljamo ono što smo možda zaboravili. Sve žene koje dođu na mukabelu mogu učestvovati u učenju, bez obzira na količinu proučenog teksta. Druga specifičnost je sažeti komentar na proučeni džuz, kroz koji žene dodatno rasvjetljavaju poruke sadržane u pročitanim ajetima. Ovaj dio mukabele predvode muallime i profesorice s dugogodišnjim iskustvom u promicanju islamskog znanja među ženama.“ – istakla je mr. Terzić

Prof. Emina Omerspahić vodi brigu o ispravnom učenju Kur’ana, dok komentar svakodnevno proučenog dijela Kur’ana predstavljaju mr. Šuhra Terzić, mr. Zineta Horozović, prof. Ifeta Veladžić, hafiza Enisa Kanurić, prof. Alma Crnkić, muallima Šejma Zulić, te učenice medrese Nadija Husetić, Nejra Bumbul i Sumeja Keranović.

Muallima Šejma Zulić ističe koliko njoj, kao mladoj osobi i diplomantici Ekonomskog fakulteta te svršenici medrese „Reis Džemaludin-ef. Čaušević“, ova mukabela donosi nova iskustva i omogućava da svoje slobodno vrijeme provede u učenju i slušanju Kur’ana.

„Allahu sam zahvalna što imam priliku dočekati još jedan ramazan i prisustvovati ovoj mukabeli. Uzvišeni nam skreće pažnju na značaj zajedničkih aktivnosti, a mi kroz ovu mukabelu potvrđujemo taj važan princip naše vjere. Divim se ovim dragim hanumama koje redovno dolaze učiti i slušati mukabelu, jer se na njihovim licima vidi sreća i zadovoljstvo. Ovu mukabelu vode iskusne muallime, pa je meni, kao svršenici medrese, veoma korisno učiti od njih i stjecati uvid u pristup razumijevanju Kur’ana. Ova mukabela je i interaktivna, jer kroz diskusije možemo mnogo naučiti i unaprijediti svoje znanje o Kur’anu i islamu.“ – izjavila je muallima Zulić, ističući da su ove mukabele do sada povezale učesnice u jednu veliku porodicu, koja se druži i mimo mukabele.

Osim mladih djevojaka, mukabeli prisustvuju i žene u zrelijim godinama. Jedna od njih je i profesorica u penziji Minka Džafić, koja ističe da je po odlasku u penziju naučila učiti Kur’an i da je to njena najbolja životna odluka.

„Ove mukabele su izuzetno dobro došle, a s obzirom da je u ramazanu je sve posebno, pa su tako i mukabele posebne. Ako se osvrnem na početak ovih mukabela, broj žena varirao, više od dvadeset nas je koje smo ovdje već deset godina aktivne. Odluka da naučim sufaru i počnem učiti Kur’an bila je najbolja životna odluka. Kada izračunam svoje vrijeme koje sam provodila prije nego li sam naučila učiti u Kur’anu i poslije, to je zaista neusporedivo. Mnogo sam čitala u toku radnog vijeka i govorila sam sebi da kada odem u penziju da ću pročitati ovu, pa onu knjigu, ali sam odmah nekako naučila sufaru i 2014. sam proučila svoju prvu hatmu. Zahvaljujući našim muallimama i njihovom strpljenju i našoj velikoj želji da učimo Kur’an tečno i ispravno, mi danas učimo mukabelu. Mnogi ljudi da bi zaboravili svoje brige i probleme konzumiraju opijate poput alkohola i droga. Ja ih ovim putem pozivam da uzmu Kur’an, koji je najljepši opijat. Ovi drugi opijati vode u zlo, nesreću i u svaki belaj. Za razliku od Kur’ana, on opija ljepotom i vodi u svako dobro. Kada krenem učiti u Kur’anu i kažem sebi da ću proučiti stranicu ili dvije, a onda ostanem dugo i to me nosi kao vez i kao rijeka, nikako da se zaustavim.“ – prenijela nam je svoje impresije o Kur’anu i mukabeli prof. Minka Džanić.

Ova inspirativna priča iz Bihaća još jednom potvrđuje veličanstvenost Kur’ana i ramazana te prelijepe tradicije bosanskih muslimana oličene u mukabelama. Islamska zajednica na ovaj način ne samo da ženama pruža priliku da uče Kur’an i unaprijede svoje razumijevanje časne Knjige, već ih i podstiče da svom životu daju dodatni smisao i zadovoljstvo, što one bez dileme i koriste.

More in Odjel za brak i porodicu